Bandáž žaludku
Obezita byla v minulosti dokonce chápána jako "symbol krásy - nelze nevzpomenout na Věstonickou Venuši s jejími zaoblenými tvary. Komplikace obezity se však v minulosti nemohly zpravidla projevit s ohledem na krátkou průměrnou délku života našich předků. Ta byla u starých Římanů 22 let, ve středověku 33 let a ještě kolem roku 1900 činila 43 roků, člověk starší byl považován okolím za ctihodného kmeta.
V dnešní době, kdy průměrná délka života je kolem 80 let, se však obezita stává závažným problémem. Je prokázáno, že obézní pacienti (zejména pokud se ke tlouštce přídá i diabetes) jsou daleko častěji nemocní a i délka hospitalizace u obézních diabetiků je mnohonásobně delší.
Chirurgická léčba obezity (bariatrická chirurgie)
Chirurgická léčba závažné obezity je dnes prokazatelně nejúspěšnějším způsobem léčby s dlouhodobými výsledky. Zároveň, kromě snížení váhy, vede bariatrická chirurgie ke zlepšení, či úplnému vymizení řady obezitou vyvolaných a přidružených onemocnění, jako například cukrovky II. typu, poruch lipidového metabolismu a dalších. Například k úplnému vyléčení cukrovky dochází u asi 60-90% diabetiků 2. typu. [1]
Často jsme svědky toho, že pacienti, kteří výrazně redukovali hmotnost, snižují dávky léků na vysoký krevní tlak, bolesti aj., nebo je přestávají užívat. [2]
Chirurgické metody léčby obezity se rychle vyvíjejí, protože ze zkušenosti víme, že sice lze prostou dietou pacientovi pomoci někdy i výrazně zhubnout, ale mnohem obtížnější je dosaženou hmotnost udržet tak, aby nedošlo k známému jojo-efektu. Hlavní výhodou operací pro obezitu je jejich trvalý účinek a prevence nového nárůstu hmotnosti ( jo-jo efekt ) , a proto je chirurgická léčba u závažnějších forem obezity preferována. [2]
V dnešní době může bariatrický chirurg zvolit pro těžce obézního pacienta jednu z několika operačních metod. V ČR se dnes nejčastěji provádějí tyto operace:
- žaludeční bandáž
- Sleeve gastrectomy
- žaludeční bypass
- Biliopankreatická diverze
Bandáž žaludku
Pro koho je určená:
- Při selhání konzervativní léčby vyšších stupňů obezity
- Má výborné dlouhodobé výsledky.
- Především nemocní s velmi těžkým stupněm obezity (BMI > 40)(III. stupněm)
- Eventuelně nemocní s obezitou těžšího stupně (BMI > 35)(II. stupněm) s přidruženými onemocněními oběhovými, metabolickými (vysoký krevní tlak, záněty žil, diabetes mellitus) či pohybovými (onemocnění kloubů, páteře aj.), neplodnost u žen, ekzémy a mykózy a mnoho dalších. [1] [2]
- Vhodná u nemocných, u kterých hrozí nebo již nastalo poškození zdraví vlivem závažné obezity a potřebují rozhodnou léčbu.
- Důvodem k operaci je prevence nebo již léčba nemocí způsobených obezitou, a dále zlepšení kvality a délky života obézního pacienta.
- Kosmetický efekt je důležitý až v druhé řadě.
- Je žádoucí operaci provést dříve, než se u vás projeví závažné zdravotní problémy související s obezitou. [3]
- Radikální léčba obezity operací je na místě, pokud si uvědomíme relativně malé riziko operačního zákroku v porovnání s vysokým rizikem nemocí provázejících obezitu, statisticky kratším životem obézních lidí a horší kvalitou života včetně ztíženého společenského uplatnění.
- Ideálním kandidátem pro laparoskopickou bandáž žaludku jsou lidé s vysokou motivací, ochotni podřídit se veškerým dietetickým specifikům, které tato operace vyžaduje.
Kdo to platí:
- Bandáž žaludku , operace a péče před i po operaci je v ČR hrazena většinou zdravotních pojišťoven v plném rozsahu , včetně např. VZP, OZP, ZPMV, ČNZP, ZPŠ, VOZP, Metal-Aliance a dalších (Informace z roku 2009-10).
Jak probíhá operace:
- Švédská adjustabilní žaludeční manžeta(SAGB VC) se od okamžiku, kdy byla ve Švédsku vyvinuta , používá kiž přes 20 let. Většina operací se provádí minimálně invazivními metodami - laparoskopicky.
- Laparoskopická bandáž žaludku se provádí velmi šetrnou miniinvazivní cestou tzv. „klíčovou dírkou“ skrze několik drobných řezů. Dutina břišní je nejprve naplněna CO2, čímž je zajištěno pozvednutí stěny břišní a dobrá přehlednost břišní dutiny. Skrze řezy dlouhé 1–2 centimetrů je zaveden optický přístroj s kamerou, který chirurgům zajistí projekci obrazu břišní dutiny na monitoru.
- Při operaci není vůbec otevřen trávicí trakt.
- Postup voperování manžety spočívá v obkroužení a stažení horní části žaludku jakýmsi „páskem“. Pro voperování švédské manžety není nutné řezat, svorkovat či odstraňovat žádnou část žaludku či střeva. Silikonová manžeta zužuje a rozděluje žaludek na dvě části ve tvaru přesýpacích hodin. Horní část má malý objem ( asi 20 až 30 ml ).
- Řezy jsou následně sešity stehy, většinou stačí na každý řez jeden steh. Po té jsou drobné ranky překryty sterilní náplastí.
- Bandáž má na straně přivrácené k žaludku balónek, který se plní hadičkou vedoucí od malé komůrky schované pod kůží. Ambulantně bez nutnosti anestetik do komůrky chirurg může jehlou aplikovat tekutinu, která zvětší objem balónku a tím může regulovat míru utažení manžety. Proto se bandáži říká adjustabilní, nebo-li nastavitelná.
Funkce bandáže žaludku:
- Po požití malého množství jídla se horní část žaludku rychle zaplní a pacient má pocit nasycení. Pacienti s žaludeční bandáží (manžetou) redukují tak, že po požití malého množství jídla se u nich dostavuje pocit sytosti a tím celkově snižují příjmem jídla a energie.
- Po zavedení bandáže žaludku se nemění ani proces trávení a vstřebávání potravy.
- Čím je vnitřní část manžety více roztažená – naplněná roztokem, tím více stahuje průchod mezi horní a dolní částí žaludku a tím potrava prochází průchodem pomaleji. [2]
- Mezi rychlostí hubnutí a mírou utažení manžety není souvislost. Toto utahování ale pomáhá prodloužit pocit sytosti po jídle. Skutečností je , že většinou je bandáž plně funkční, aniž by k plnění balónku došlo. Nadměrné naplnění balónku zvyšuje riziko komplikací.
- Operace je kdykoliv během života plně vratná a odstranění manžety opět během laparoskopické operace obnoví stav trávicího traktu jako před operací.
- Pokud byste v budoucnu potřebovali jiný typ volitelného či naléhavého operačního zákroku, bandáž žaludku není kontraindikací. [2]
Co musí dělat pacient:
- Musí spolupracovat a dodržet některá dietní omezení. Především je důležité nezvyšovat nadměrně množství jídla i při pocitu nasycení a nepřejídat se, jinak může dojít k přeplnění horní části žaludku, zvracení, poškození žaludku a závažným komplikacím.
- Důkladně kousat každé sousto a vyhnout se některým rizikovým potravinám (nedopečené kusy masa, dužiny pomerančů a pod.). Porušení těchto pravidel může vést ke zvracení, opakovaná nedisciplinovanost k závažným zdravotním komplikacím.
- Stravovat se alespoň 5x denně a omezovat výrazně tučné potraviny.
- I když žaludeční bandáž pomůže snížit tělesnou hmotnost, nejedná se o metodu hubnutí, která by fungovala sama o sobě. Snížení tělesné hmotnosti je dlouhodobý proces. Chirurgický zákrok je pouze nástrojem k hubnutí díky menšímu množství přijímané potravy. Konečný výsledek závisí výhradně na disciplíně pacienta a na tom, jak bude dodržovat pokyny lékaře.
Co se musí provést před operací:
- Gastroskopické vyšetření k vyloučení vředové choroby gastro-duodenální, polykací akt k vyloučení gastro-esofageálního refluxu, ultrasonografické vyšetření břicha, a to zejména vyšetření žlučníku.
- Obezitolog u pacienta zjišťuje možné příčiny obezity a ověří vhodnost zvolené operace.
- Psycholog musí konstatovat, že pacient je schopen porozumět dietním zásadám po operaci a násilně se nepřejídat.
- Konzultace s dietní sestrou pomáhá pacienta důkladně informovat o dietním režimu po operaci.
- Součástí příprav k operaci bude důkladné předoperační vyšetření. Patrně budete dotázáni na užívání některých léků obsahujících kyselinu acetylsalicylovou jak jsou Aspirin, Acylpyrin, Alnagon, Mironal apod., které mohou zvýšit krvácení v průběhu a po operaci. Je také důležité, aby byl lékař informován, pokud trpíte alergií na některé léky.
- Předpokládá se, že v průběhu tří týdnů před operací neonemocníte infekčním onemocněním, jako je viróza, nachlazení atd.
- Pokud kouříte, naplánujte si vynechat kouření asi dva týdny před operací a nepokračujte v něm minimálně tři týdny po operaci.
- V rámci příprav na operaci si zajistěte odvoz domů z nemocnice a také výpomoc na jeden až dva dny, pokud to budete potřebovat.
Rekonvalescence:
- Výkon se provádí v celkové anestézii za krátkodobé hospitalizace, která obvykle trvá jeden až dva dny po operaci.
- Bezprostředně po operaci můžete cítit mírnou bolest jednak v místě řezů samotných , ale také bolesti související se vstřebáváním CO2. Jedná se většinou o nepříjemné pocity v oblasti klíčků a paží. Tyto bolesti rychle pominou a lze je velmi dobře zvládnout pomocí analgetik, které předepíše lékař. Stehy budou odstraněny v průběhu několika dnů. Lékař vám poskytne detailní instrukce.
- Večer po operaci pacient obvykle vstává z lůžka, pije čaj, první den po operaci dostává jogurt a bujon.
- V 1. týdnu po operaci přijímá pouze tekutou stravu.
- V dalších 5 týdnech přijímá normální, ale rozemletou stravu.
- Po tomto přechodném období pacient jí normální jídlo, stejné jako rodina či okolí, jen s ohledem na dietní doporučení, která byla výše popsána.
- Obvyklá doba pracovní neschopnosti jsou přibližně 2 týdny.
- První úprava nastavení manžety tekutinou se provádí dle potřeby a průběhu snižování hmotnosti pacienta. Úprava nastavení manžety je součástí pooperační péče a provádí se ambulantně. Objem balónku lze kontrolovat rentgenem.
- Pacienti docházejí ke kontrolám nejprve brzy po propuštění z nemocnice, dále pak za 6 týdnů po hospitalizaci a následně 3, 6 a 12 měsíců po operaci. Z pohledu obezitologa se osvědčují pravidelné kontroly po 1 - 2 měsících.
- Vhodnou součástí léčby je fyzická aktivita, která není po operaci nijak omezována.
Dieta s bandáží žaludku:
- Je navržena tak, abyste dosáhli výrazného úbytku na hmotnosti.
- Pokud si osvojíte nové stravovací návyky a budete se řádně řídit dietními pokyny, zbavíte se nadbytečných kilogramů dlouhodobě.
- Dietolog Vám vysvětlí principy diety ještě před operací.
- Po chirurgickém zákroku dostanete několik dietních doporučení přizpůsobených vašim individuálním potřebám.
- Váš chirurg a jeho tým rozhodnou, jak dlouho mají jednotlivé dietní fáze trvat a kdy jste připraveni přejít k dalšímu kroku.
- Během všech fází diety je obzvláště důležité, abyste pili dostatečné množství vody a dodržovali dietní režim.
- Obecně platí, že strava, kterou budete přijímat po aplikaci bandáže žaludku, musí být bohatá na proteiny (bílkoviny) a musí obsahovat pouze malé množství tuků, cukrů a kalorií, avšak dostatek vitamínů a minerálů.
- V konečné fázi se vaše strava bude skládat z malých porcí mnoha různých typů zdravých potravin.
- Nutnost dodržovat tyto dietní pokyny neznamená, že byste nemohli žít naprosto plnohodnotný život. I nadále bude moci jít například s rodinou a přáteli na jídlo do restaurace.
- Budete si pouze muset osvojit nové stravovací návyky, které vám pomohou vyvarovat se příjmu příliš velkého množství potravy, což by mělo nepříjemné vedlejší účinky. Nespěchejte s jídlem a soustřeďte se na konverzaci u stolu.
- Nesoustřeďte se příliš na jídlo, návštěvu restaurace a stravování obecně považujte spíše za příležitost k relaxaci.
- Vyhraďte si na jídlo dostatek času a vždy jezte jen po malých kouscích. Nejezte při sledování televize ani za chůze.
- Nikdy zároveň nejezte a nepijte.
- V malé horní části žaludku není dostatek místa na jídlo a pití zároveň. Pijte mezi jídly, nikoli při jídle. Zabráníte tak přeplnění horní části žaludku, což by mohlo mít za následek zvracení.
- Nelehejte si po jídle, abyste si odpočinuli. Ke zpětnému pronikání jídla do jícnu a k pocitu na zvracení či pálení žáhy dojde s mnohem větší pravděpodobností, pokud jste v horizontální poloze.
- Pokud ležíte, zůstává také strava v horní části žaludku déle, což může také vyvolat nepříjemné pocity.
- Denně konzumujte 3 až 6 malých porcí jídla
- Jezte více porcí jídla denně. Pokud budete jíst pouze 2–3 jídla denně, zvyšujete riziko, že váš organismus nebude dostávat dostatečné množství energie a živin. Vzhledem k tomu, že při každém jídle sníte jen malé množství potravy, nebude pak váš organismus dostávat dostatečné množství bílkovin (proteinů), minerálů a vitamínů. Pokud budete jíst několikrát denně, je také méně pravděpodobné, že dostanete skutečně velký hlad a zapomenete na své nové stravovací návyky.
- Pijte pouze nápoje neobsahující cukr a vyhýbejte se syceným nápojům. Konzumace vysoce kalorických nápojů (např. mléčných koktejlů) a zmrzliny může zabránit snižování tělesné hmotnosti.
- V prvním měsíci po zákroku se vyhýbejte syceným nápojům. Po prvním měsíci je tolerance k těmto nápojům individuální. Vyhýbejte se energeticky bohatým, syceným nápojům jako limonáda nebo pivo. [2]
Hubnutí po bandáži žaludku:
- Po operaci pacienti obvykle redukují kolem 2–10 kg za měsíc, po roce více než 20 kg a po dvou letech 30–40 kg. Poté se hmotnostní úbytky zastaví, záleží samozřejmě i na výšce a výchozí hmotnosti pacienta.
- Redukce hmotnosti po laparoskopické bandáži žaludku je dlouhodobá, přetrvává více než 5 let.
- Zhubnutí činí kolem 50% EWL, tj. ztráta poloviny váhy, jenž převyšuje střední hodnotu tabulkové normy. Z hlediska snížení zdravotních rizik obezity je taková redukce většinou dostačující.
- Větší míru hubnutí zajišťují jenom operace, při kterých se kombinuje s restrikcí i malabsorbce (Bypas žaludku). Ty jsou častější v USA a v západní Evropě. Riziko úmrtí při těchto náročnějších bariatrických operací je vyšší než při laparoskopické bandáži žaludku, ale ve specializovaných centrech bývá mortalita stále ještě podstatně nižší než 5%
- Bandáž žaludku lze kdykoli odstranit bez rizika trvalých následků. Trávící trakt se dostává téměř do svého původního stavu.
- Velkou výhodou bandáže žaludku je, že může být ponechána pacientovi i trvale a trvale poskytuje časný pocit nasycení. Tím pomůže zabránit návratu starého životního stylu, přejídání a jojo-efektu s novým nárůstem hmotnosti, který je po neoperační léčbě obezity tak častý.
- Dochází ke zlepšení celkového zdravotního stavu
- Klesá krevní cukr u diabetiků
- Klesá vysoký krevní tlak
- Odlehčuje se kloubům
- Zlepšuje se celková pohyblivost
- Zvyšuje se výdej energie
- Zlepšuje se vzhled
Jaké jsou možné komplikace:
V průběhu operace a časném pooperačním období jsou komplikace relativně vzácné. Metoda ovšem nutně selže u pacienta, který se přejídá dále navzdory pocitu sytosti.
- Operaci nedoporučujeme pacientům, kteří nedokáží zabránit přejedení se i přes pocit sytosti. Pro takové je žaludeční bandáž nevhodnou operací a doporučíme jim jiný zákrok nebo metodu k redukci hmotnosti.
- Do horní malé části žaludku se vejde jenom malé množství potravy. Jakmile se začnete cítit nasyceni, přestaňte jíst. Pokud byste pokračovali v jídle, můžete začít pociťovat nepříjemné příznaky, jako například dumping syndrom (tj. bolest, nevolnost, slabost, pocení nebo dokonce zvracení). Sousta důkladně prožvýkejte a jezte pomalu.
- Nadbytek- volné kůže po velkém zhubnutí lze řešit cestou plastické chirurgie, kdy bude přebytečná kůže odstraněna.
- Výkon travá asi hodinu, riziko úmrtí je minimální(0-0.5%)
Bandáž žaludku a lidský život:
- Bandáž žaludku pacienta neomezuje v žádných aktivitách pohybových a podobně.
- U pacientek bandáž žaludku nebrání těhotenství, naopak výrazná redukce obezity pomáhá řešit obtíže s otěhotněním, které mohou obezitu provázet. Pouze nedoporučujeme plánovat mateřství na dobu půl roku po operaci.
Psychologická péče:
Na vzniku obezity se podílí celá řada příčin a patří k nim i životní okolnosti a emoce. Proto je psycholog mezi odborníky, kteří se podílejí na moderní léčbě obezity. [2]
Mezi tělem a duší existuje těsný vztah a proto nelze nárůst ani úbytek váhy (např. po operaci pro obezitu) oddělit od našeho prožívání, myšlení či navyklého způsobu života. [2]
Naplnění potřeby nasycení umožňuje uspokojení celé škály dalších potřeb.Od těch nejzákladnějších až potřeby typicky lidské, jako je např. uznání okolím nebo seberealizace. Při nenaplnění těchto tzv. „vyšších“ potřeb se pak někdy můžeme pro útěchu obracet právě k jídlu. Kromě nasycení v něm v takových případech často nacházíme také uklidnění a dočasný pocit, že je vše v pořádku. [2]
Pacienti po operacích pro obezitu mívají v centrech provádějících bariatrickou chirurgii možnost skupinové psychoterapie ("Banding klub"). Tato léčba je poskytována klinickým psychologem zdarma. Velká proměna vlastního těla, životního stylu a reakce okolí provázející zhubnutí po operaci pro obezitu může ale být pro mnohé pacienty také psychickou zátěží. V Banding klubu se pacientům dostává pomoci jak těmto životním změnám porozumět a sžít se s nimi. [2]
Banding klub (Klub pacientů s bandáží žaludku):
- V Klinickém centru Iscare – Lighthouse
- První schůzka proběhla v květnu 2005.
- Klub je otevřen všem pacientům po bandáží žaludku nebo po jiné operaci pro obezitu, včetně těch, kteří zde nebyli operováni nebo o této metodě - jako metodě léčby obezity - uvažují.
- Formou setkávání ve skupině - pacienti neformálně s obezitology, psychology a chirurgy, ale i mezi sebou navzájem.
- Soustavná psychologická péče a podpora
- Banding klub slouží jako prostor pro sdílení obtíží, ale i radostí každodenního života.
- Účastníci si zde sdělují zkušenosti, jak zvládají nový životní styl, pravidelné stravování s bandáží a případné stresy a zátěže.
- Při vypjatých situacích nám totiž může pomáhat právě jídlo, které na chvíli poskytne uvolnění. Když je nám například smutno a cítíme se osamělí nebo nerozhodní, jídlo nás může uklidňovat. Citové vztahy, přijetí a bezpečí jsou v našich životech s jídlem pevně svázány.
- Účast na "Banding klubu" je nezávazné, zdarma a je plně hrazena společností Iscare.
- K zajištění vhodného počtu účastníků na setkáních Banding klubu je nutné ojednání se na tel. 234 770 260, nebo na bezplatné lince 800 203 233.
- Setkání Banding klubu se konají každé druhé pondělí v měsíci od 15 do 16.30 hodin.
Nechirurgická alternativa k bandážím žaludku – BIB systém
Jednou z možností, jak snížit objem žaludku a tím i tělesnou hmotnost nechirurgickou cestou, je zavedení BIB systému, tzv. balónku do žaludku.
Silikonový balónek se zavádí v lokální anestézií jícnem do žaludku, kde je naplněn fyziologickým roztokem. Díky tomu se výrazně sníží objem žaludku a tím i přijímané potravy. Balónek se po půl roce vypustí a opět jícnem vyjme. Terapii je možno zopakovat.
Resekční operace
- Vedou k velké redukci hmotnosti
- Není výjimkou redukce hmotnosti 70 a více kilogramů
- Rozvoj chronického průjmu u některých pacientů a doživotní substitucí vitamínovými preparáty z důvodu snížené resorpční plochy střeva.
- Resekční operace se hodí především pro výrazně obézní pacienty s hmotností nad 200 kg, kteří nejsou schopni držet jídelní režim nebo mají nárazové přejídání.
Sleeve gastrectomy:
- Název pochází z anglického sleeve - rukáv.
- Provádí se u morbidně obézních pacientů, kde selhala bandáž žaludku, nebo u pacientů, kteří nejsou schopni držet dietní opatření spojená s bandáží žaludku. -Tento výkon se provádí např. na I. Chirurgické klinice VFN a spočívá v odstranění části žaludku.
Gastrický mini-bypass:
- Indikace jsou podobné jako u sleeve gastrectomy, tento výkon se prování např. v Nemocnici Na Homolce.
Kdo provádí gastrickou bandáž?
1) OB klinika, a.s., Centrum pro léčbu obezity a metabolických poruch
-OB klinika - recepce 255 725 111–objedn. pacientů, Londýnská 39, Praha 2++
- OB klinika - hlavní kancelář 255 725 100, Pod Krejcárkem 975, Praha 3++
- OB klinika - pohotovostní číslo pro klienty po chirurgických zákrocích 725 249 651
- OB klinika – informační adresa info@obklinika.cz
- Od r. 2009-2010 byly v pronajatých prostorách v Londýnské ulici ambulantně ošetřeny téměř 3 000 pacientů a desítky z nich i operovány. [9]
- Od poloviny května 2010 centrum začne fungovat v nově vybudovaném pracovišti na Praze 3, v ulici Pod Krejcárkem. [9]
- V ambulantní části je umístěna chirurgická, interní, diabetologická, endokrinologická a gastroenterologická ambulance, dále zde sídlí psycholog, nutricionista a na konci roku bude otevřena i ortopedická ambulance.
- Pacient bude vyšetřen všemi jmenovanými odborníky a ti mu po vzájemné dohodě doporučí nejlepší a nejefektivnější způsob léčby.[9]
- Centrum poskytuje vysoce kvalitní multioborovou péči o obézní nemocné v souladu s nejnovějšími národními i evropskými standardy, na jejichž tvorbě a zavedení se podíleli a které byly v dubnu 2010 podpořeny a schváleny výbory odborných společností - chirurgické, diabetologické a obezitologické.[9]
- Lůžková část disponuje 19 standardními lůžky, pokoje jsou plně vybaveny tak, aby odpovídaly požadavkům péče o těžce obézní pacienty s hmotností až 250 kg. -Lůžková část je napojena na dva operační sály s dostupnou technikou nutnou pro laparoskopické i klasické "otevřené operace", včetně operačních stolů se zvýšenou nosností (250 kg). Na operační trakt navazuje jednotka intenzivní péče se 3 lůžky, kterou vede anesteziolog. [9]
- Celá budova je bezbariérová, včetně vstupů na toalety a do koupelen, a je vybavena speciálně navrženými výtahy se zvýšenou nosností.
- Pro nemocné jsou například připravena polohovatelná lůžka minimalizující riziko vzniku dekubitů.
- Sestry, pro něž je práce fyzicky velmi náročná, mají mj. k dispozici různá technická zařízení včetně těch překladových, která jim usnadňují manipulaci s hospitalizovanými. [9]
- Centrum nabízí i možnost hospitalizace z důvodu řešení jiného akutního onemocnění velmi obézních pacientů [9]
- OB klinika je držitelem titulu European Center of Excellence for Multidisciplinary Treatment of Obesity a jako první v ČR je akreditována Evropskou komisí IFSO pro chirurgickou léčbu obezity. [9]
- Pracoviště bylo vyhlášeno evropským výukovým centrem společnosti Johnson & Johnson.[9]
- Centrum je jedním ze tří pracovišť ve světě, kde se začala, nejprve v rámci klinické studie, používat nová operační metoda - plikace žaludku. Podobně jako jiné zákroky vede k redukci váhy. U tohoto výkonu není třeba, například v porovnání se sleeve gastrektomií, resekovat velkou část žaludku. Žaludek zůastane nemocnému celý, zjednodušeně řečeno pouze je určitým způsobem prošit. Metoda je tudíž velmi šetrná a především je vratná, protože lze stehy kdykoli přerušit a vrátit žaludek do 'původního stavu. [9]
- Plikaci žaludku v současnosti provádějí, kromě OB kliniky, pouze lékaři v americkém Clevelandu a brazilském Sao Paulu. [9]
- Chirurgická léčba diabetu 2. typu - až u 70 % pacientů s diabetem 2. typu dojde k jejich úplnému vyléčení. U dalších 10 až 15 % dochází k výraznému zlepšení onemocnění i kvality života. [9]
2) Centrum pro léčbu obezity Iscare, Klinické centrum Iscare Lighthouse
- Jankovcova 1569/2c
- 170 04 Praha 7
- www.iscare.cz
- www.cplo.cz
- Iscare@iscare.cz
- Tel.: 234 770 260 nebo 234 770 261
- Bezplatná telefonní linka: 800 203 233
3) 1. chirurgická klinika 1. LF UK & VFN Praha
- U Nemocnice 2
- 128 02 Praha 2
- Tel. 224 961 111
4) BMI chirurgie, a.s.
- Viniční 235
- 615 00 Brno
- Tel.: 533 306 165
- www.bmichirurgie.cz
5) Chirurgická klinika 2. LF UK a ÚVN
- Doc. MUDr. Mojmír Kasalický, CSc.
- U Vojenské nemocnice 1200, Praha 6
- Bariatrická ambulance, úterý 10–12 hodin
- Informace a objednávání na tel. 973 202 913
6) Bariatrická a metabolická chirurgie
- MUDr. Michal Čierny, CSc.; bariatrie@nembv.cz
- Dům zdraví, Jugoslávksá 11, 613 00 Brno
- U Nemocnice 1, 690 74 Břeclav
- Informace a objednávání na tel. 519 315 609 (po, čt), 519 315 679 (ostatní dny)
7) Panochova nemocnice Turnov s.r.o.
- Ul. 28. října 1000, 511 01 Turnov
8) Obezitologická ambulance: MUDr. Daniel Pospíšil
- Tel.: 481 446 241
- E-mail: daniel.pospisil@nemtur.cz
- Tel.: 481 446 252
- E-amil: martin.hruby@nemtur.cz
Literatura a zdorje textů:
[1] Ob klinika [online]. 2010 [cit. 2010]. Bandáž žaludku. Dostupné z WWW: < www.obklinika.cz/cs/leba >.[2] Ordinace.cz [online]. 25. dubna 2008 [cit. 2011-03-11]. Aplikace bandáže žaludku II. - Operace. Dostupné z WWW: < www.ordinace.cz/clanek/aplikace-bandaze-zaludku-ii-operace >.
[3] Ob klinika [online]. 2010 [cit. 2010]. Bandáž žaludku. Dostupné z WWW: < www.obklinika.cz/cs/leba/banda-aludku >.
[4] Ob klinika [online]. 2010 [cit. 2010]. Dotazníky před prvním vyšetřením. Dostupné z WWW: < www.obklinika.cz/cs/leba/dotazniky-ped-prvnim-vyetenim >.
[5] Plastická-chirurgie.info [online]. 22.6.2006, 23.11.2007 [cit. 2011-03-11]. Laparoskopická bandáž žaludku. Dostupné z WWW: < www.plasticka-chirurgie.info/zakroky/laparoskopicka-bandaz-zaludku >.
[6] MUDr. Michal Čierny, CSc., Laparoskopická bandáž žaludku [online]. 2006 [cit. 2011-03-11]. Banding klub. Dostupné z WWW: < www.bandingklub.cz/bandaz-zaludku.phtml >.
[7] Plastická-chirurgie.info [online]. 7.12.2006, 9.2.2009 [cit. 2011-03-11]. Co očekávají pacienti od bariatrické chirurgie v USA ?. Dostupné z WWW: < www.plasticka-chirurgie.info/novinky/co-ocekavaji-pacienti-od-bariatricke-chirurgie-v-usa >.
[8] VŠTJ Medicina Praha [online]. ? [cit. 2011-03-11]. Banding klub. Dostupné z WWW: < www.vstj.cz >.
[9] OB klinika se stěhuje na nové, špičkově vybavené pracoviště, Medical Tribune [online]. 26.04.2010 [cit. 2010-06-11]. Dostupné z WWW: < www.tribune.cz/clanek/17496 >.