Příspěvek na živobytí
- Základní dávka pomoci v hmotné nouzi
- řeší nedostatečný příjem osoby/společně posuzovaných osob
- Okruh společně posuzovaných osob je dán zákonem o životním a existenčním minimu.
- Vzhledem k tomu, že v praxi dochází k různým situacím, které jsou zcela individuálního charakteru, má orgán pomoci v hmotné nouzi možnost z okruhu společně posuzovaných osob některou osobu vyloučit.
- Nárok na příspěvek na živobytí
- Vzniká osobě či rodině, pokud po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje příjem této osoby či rodiny částky živobytí.
- Částka živobytí
- Je stanovena pro každou osobu individuálně, a to na základě hodnocení její snahy a možností.
- Pro stanovení živobytí okruhu společně posuzovaných osob se jednotlivé částky živobytí osob sčítají.
- Částka živobytí se odvíjí od částek existenčního a životního minima.
- Částka živobytí u osoby, která dluží na výživném pro nezletilé dítě částku vyšší než trojnásobek stanovené měsíční splátky nebo která nepředloží na výzvu individuální akční plán vypracovaný úřadem práce, činí částku existenčního minima, případně zvýšenou z důvodu dietního stravování.
- Částka živobytí u osoby, která pobírá příspěvek na živobytí déle jak 6 měsíců, činí částku existenčního minima, případně zvýšenou z důvodu dietního stravování.
- Toto neplatí u osoby, u které se nezkoumá možnost zvýšit si příjem vlastní prací, osoby pobírající podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci, osoby, která má příjem z výdělečné činnosti, osoby, která je invalidní v prvním nebo druhém stupni, a osoby, která vykonává dobrovolnickou nebo veřejnou službu v rozsahu alespoň 20 hodin v kalendářním měsíci.
- Je specifikována forma vyplácení příspěvku na živobytí, a to prostřednictvím poukázky, kdy nejméně může být poskytnuto 35% a nejvýše 65% v této formě. ???
- Výše příspěvku na živobytí
- se stanovuje jako rozdíl mezi živobytím osoby či rodiny a jejich příjmem, od kterého se odečtou přiměřené náklady na bydlení.
- Přiměřené náklady na bydlení jsou náklady na bydlení, maximálně však do výše 30 %, v Praze 35 %, příjmu osoby či rodiny
Literatura:
1) portal.mpsv.cz/soc/hn/obcane/zivobyti