Medikamenty
H1-antihistaminika
- Působí jako kompetitivní antagonisté H1-receptorů,
- Současně stabilizují neaktivní formu receptoru – fungují tedy i jako inverzní agonisté.
- Důležitou vlastností kvalitních H1-antihistaminik je vysoká specificita k receptoru, vysoká afinita k receptoru (pevná a dlouhodobá vazba).
- Nejčastěji jsou indikována při léčbě i prevenci alergické sezonní i celoroční rýmy, alergické konjunktivitidy, akutní a chronické kopřivky, angioedému, atopického ekzému, alergického exantému, pruritu, migrén nebo kinetóz.
- Využívají se jako doplňková léčba u alergické formy astmatu bronchiale, nezastupitelné místo mají v léčbě anafylaktických reakcí v kombinaci s adrenalinem. -Nejčastěji jsou podávána ve formě buď klasických, nebo orálně dispergovatelných tablet, ve formě kapek, roztoku, velmi účinné jsou i topické formy.
Antihistaminika I. generace
- Aminy rozpustné v tucích šesti skupin
- Kompetitivní inhibici vazby histaminu na H1-receptory
- Krátkému biologickému poločasu a rychlejšímu uvolňování z vazby na H1-receptor je trvání účinku většinou pouze 4–6 hodin
- Nutné podávání několikrát denně.
- Snadno pronikají přes hematoencefalickou bariéru a neselektivně mohou ovlivňovat další receptory.
- To je příčinou interindividuálních vedlejších účinků u pacientů – sedace, ovlivnění reakční schopnosti, někdy i paradoxní excitace a suchost sliznic.
- Především k symptomatické terapii akutních alergických obtíží, preferenčně u stavů, kde je očekáváno krátkodobé podávání.
- Součástí pohotovostních balíčků v kombinaci s adrenalinovým autoinjektorem k zvládnutí anafylaktické reakce.
- Sedativního účinku se využívá např. v terapii svědivých dermatóz v dávkování na noc.
I v injekční formě – bisulepin (Dithiaden) –, a k lokální aplikaci ve formě gelu – dimetinden (Fenistil).
Antihistaminika II. generace
- Mají vyšší selektivitu a pevnější a delší afinitu k H1-receptorům.
- Při terapeutických dávkách téměř nepronikají přes hematoencefalickou bariéru, nemají sedativní účinky.
- Velmi rychle se vstřebávají, plné terapeutické účinnosti dosahují do jedné hodiny. Mají dlouhý poločas eliminace a podávají se jednou denně.
- Ovlivňují jak časnou, tak pozdní fázi alergické reakce (inhibují transkripční faktory pro řadu prozánětlivých cytokinů a tím zabraňují syntéze a uvolňování mediátorů alergické reakce, snižují expresi adhezivních molekul a brání migraci zánětlivých buněk do místa zánětu), tím vším tlumí rozvoj alergického zánětu.
- Svým imunomodulačním účinkem mohou preventivně působit i u některých bakteriálních a virových infekcí.
- U dětí s alergickou genetickou predispozicí mohou snížit riziko vzniku alergického onemocnění.
Topická antihistaminika
- Lokálně do nosu nebo očí mají velmi rychlý nástup účinku (do 10 minut),
- Dávkují se 2–4× denně dle jednotlivých preparátů.
- Jsou doplňkovou léčbou orálních přípravků a alternativou nazálních steroidů v případech, kdy jejich použití není vhodné. Koncentrace léku při lokální aplikaci je na sliznici vyšší než při orální léčbě.
Azelastin (Allergodil, Azelastin)
- Nosní sprej, oční kapky, účinek nastupuje do 10 minut,
- Lze použít i u vazomotorické rýmy.
- Systémová dostupnost při nosní aplikaci je zhruba 40 %, i tak není potřeba redukovat dávkování u chronických onemocnění ledvin a jater.
Levocabastin (Livostin)
- Nosní sprej, oční kapky, účinek již do 5 minut, dlouhodobě přetrvává až 16 hodin.
Antileukotrien
- Leukotrieny jsou syntetizovány na základě mnoha podnětů včetně aktivace receptorů, interakce mezi antigenem a protilátkou a fyzikálních vlivů, jako je chlad.
- Tyto mocné mediátory zánětu zajišťují podporu interakcí mezi neutrofily a endotelem, navozují bronchokonstrikci a posilují hyperreaktivitu dýchacích cest. -Rovněž stimulují hypertrofii hladkého svalstva, hypersekreci hlenu a pronikání eozinofilů do tkání dýchacích cest.
Antagonisté receptoru pro cysteinylové leukotrieny (montelukast)
- Dochází k inhibici účinku cysteinylových leukotrienů.
- Inhibice leukotrienů hraje významnou roli v léčbě astmatu (význam u námahou indukovaného astmatu a u aspirinsenzitivního astmatu) nebo jiných alergických onemocnění, jako jsou alergická rýma, atopická dermatitida a chronická kopřivka.
- Představují perorální nekortikoidní skupinu farmak s protizánětlivým účinkem.
Dekongestiva
- Stimulací alfa-adrenergních receptorů zvyšují tonus cév, snižují prokrvení sliznice a zvyšují průchodnost nosu.
- Mají výrazný úlevový efekt u pacientů s obturací, a jsou proto velmi vyhledávaná.
- Jsou k dispozici v topické nazální nebo perorální formě. Jejich působení je čistě symptomatické.
- Intranazální podávání delší než 10 dní ohrožuje pacienta rozvinutím rebound fenoménu a vznikem rezistentní rhinitis medicamentosa.
- Doporučuje se proto jen krátkodobé užívání, velmi často v úvodu terapie nazálními steroidy ke zlepšení jejich přístupu na nosní sliznici.
- V perorální formě jsou k dispozici také v kombinaci s antihistaminiky.
Desenzibilizace - Specifická imunoterapie alergenem (SIT)
- Forma léčby, která působí kauzálně a je schopna zvrátit přirozený průběh onemocnění.
- Řízeným dlouhodobým podáváním upraveného alergenu v subkutánní nebo sublinguální formě zasahujeme specificky do regulačního působení pomocných T-lymfocytů s cílem navodit normální odpovídavost imunitního systému.
- Účinnost SIT byla prokázána při léčbě alergie pylové, roztočové, plísňové, zvířecí a hmyzí.
- Indikace a provádění této léčby patří pro svou komplexnost a určité riziko nežádoucích reakcí do rukou specialistů oboru alergologie a klinické imunologie.
- Podmínkou úspěšnosti je použití kvalitního standardizovaného alergenu, včasné zahájení a dostatečně dlouhé podávání léčby (3–5 let).
- Úprava dávkování je nutná při infekčních onemocněních, očkováních či nově nasazených lécích.
- Praktický lékař by měl každého pacienta se suspekcí na alergické onemocnění odeslat na vyšetření k alergologovi, aby byl zjištěn příčinný alergen a zvážena možnost nasazení alergenové imunoterapie.
- Následně by měl být informován, že pacient je léčen SIT.
- Kontraindikována u pacientů se závažnými imunopatologickými stavy, u malignit, závažnějších psychiatrických onemocnění, u pacientů na terapii beta-blokátory, u těžkého astmatu, závažného kardiovaskulárního onemocnění, závažného celkového onemocnění, věku pod 5 a nad 60 let.
Dupilumab
- Monoklonální protilátka zaměřená proti receptorům pro interleukin-4 (IL-4) a interleukin-13 (IL-13),
- Které jsou klíčovými cytokiny v patogenezi zánětlivých onemocnění typu 2, jako je atopická dermatitida, astma a chronická rinosinusitida s nosními polypy.
- Dupilumab je cílená biologická terapie, která tlumí nadměrně aktivní imunitní odpověď a zmírňuje projevy zánětu u těchto onemocnění.
Mechanismus účinku
- Blokace receptorů pro IL-4 a IL-13:
- Dupilumab se váže na alfa podjednotku receptoru pro IL-4, který se sdílí s receptorem pro IL-13, což blokuje účinek obou těchto cytokinů a vede ke snížení imunitní odpovědi typu 2, spojené s alergickými a atopickými onemocněními.
- Imunitní modulace: IL-4 a IL-13 hrají roli ve zvýšené produkci IgE, eozinofilů a ve změně kožní bariéry.
- Dupilumab zmírňuje alergickou zánětlivou reakci, svědění a další symptomy spojené s atopickou dermatitidou nebo astmatem.
Klinické využití a studie
Atopická dermatitida
- Účinnost a bezpečnost: Dupilumab byl schválen pro léčbu středně těžké až těžké atopické dermatitidy, která nereaguje na lokální terapie. Klinické studie prokázaly výrazné snížení závažnosti onemocnění, měřeno indexem EASI (Eczema Area and Severity Index).
- V jedné studii (LIBERTY AD SOLO 1 a 2) byly pacientům podávány dávky dupilumabu 300 mg každé dva týdny.
- Výsledky ukázaly, že u 52 % pacientů došlo ke snížení EASI skóre o 75 % po 16 týdnech léčby oproti 15 % u placeba.
"Dupilumab Efficacy and Safety in Moderate-to-Severe Atopic Dermatitis"; Simpson, E.L. et al.; New England Journal of Medicine, 2016. [https://examplelink.com]
Astma
- Léčba těžkého astmatu: Dupilumab je schválen i pro léčbu těžkého astmatu, zejména u pacientů s eozinofilním fenotypem nebo kortikodependentním astmatem. Klinické studie ukázaly, že dupilumab snižuje frekvenci exacerbací a zlepšuje plicní funkce.
- Studie QUEST prokázala, že pacienti s dupilumabem měli snížení frekvence exacerbací o 46 % oproti kontrolní skupině a zlepšení FEV1 (objem vydechnutého vzduchu za první sekundu) o 15 % po 52 týdnech léčby.
"Efficacy of Dupilumab in Patients with Uncontrolled Asthma"; Castro, M. et al.; Lancet, 2018. [https://examplelink.com]
Chronická rinosinusitida s nosními polypy
- Úleva od příznaků a zmenšení polypů: Dupilumab je schválen pro léčbu chronické rinosinusitidy s nosními polypy (CRSwNP), kde snižuje velikost polypů, zlepšuje nazální průchodnost a kvalitu života pacientů.
- Ve studii SINUS-24 a SINUS-52 bylo prokázáno, že dupilumab významně snižuje skóre objemu polypů ve srovnání s placebem a zlepšuje nazální průchodnost a celkové symptomy.
"Dupilumab for Chronic Rhinosinusitis with Nasal Polyps"; Bachert, C. et al.; JAMA, 2019. [https://examplelink.com]
Farmakologie a dávkování
- Dupilumab se podává subkutánně ve formě injekcí.
- Pro atopickou dermatitidu je úvodní dávka 600 mg, následovaná udržovací dávkou 300 mg každé dva týdny.
- U astmatu a CRSwNP se dávkování pohybuje typicky okolo 200–300 mg každé dva týdny.
- Biologická poločas: Dupilumab má dlouhý poločas, což umožňuje podávání jednou za dva týdny, což zlepšuje pohodlí pacientů při léčbě.
Rizika a vedlejší účinky
- Infekce: Dupilumab je obecně dobře snášen, ale může zvyšovat riziko lokálních infekcí, zejména na kůži, a způsobovat konjunktivitidu (zánět spojivek).
- Eozinofilie: Může způsobit zvýšení počtu eozinofilů, což může být klinicky významné zejména u pacientů s astmatem.
- Lokální reakce: U některých pacientů byly pozorovány lokální reakce v místě vpichu, jako je zarudnutí, otok nebo svědění.
"Syntéza informací umělou inteligencí Chat GPT"
Interakce a kontraindikace
- Interakce s jinými imunosupresivy: Dupilumab lze kombinovat s jinými terapiemi, ale při kombinaci s dalšími imunosupresivními látkami je nutná opatrnost kvůli riziku infekcí.
- Kontraindikace - pacienti s hypersenzitivitou na jakoukoli složku přípravku a neměl by být podáván během aktivních infekcí.
2LALERG, Guna Allergy Prev, Guna Allergy Treat, LipoC Askor, Guna Anti Age Stress, Guna Awareness, 2LMISEN.
- Nasadit dva mesice pred ocekavanou alergickou sezonou (InPharma)
Aneb co všechno lze prodávat, když trvá špatný index omega3/6
Sirup s prometazinem
- Rp.:
- Prometazini chloride............1.0
- Aq. purificatae.................6.0
- Aq. Menthae piperitae...........gtt. IV
- Sir. Sorbitoli..................ad 30.0
- M.f. sirup
- D.S. 3x1 kávová lžička denně pro dítě od 17 let
Účinky a použití
- Prometazin je antihistaminikum s sedativními a antialergickými vlastnostmi.
- Používá se k úlevě od alergických reakcí, svědění a ke zklidnění.
- Mátová voda dodává příjemnou chuť a osvěžující efekt.
Indikace
Použití při alergických reakcích, svědění nebo při nutnosti zklidnění dítěte v rámci terapie.
Výhody
Efektivní úleva od alergických příznaků a svědění. Díky obsahu máty je sirup chutnější a lépe přijímaný dětmi.
Nevýhody
Možnost vyvolání ospalosti a útlumu centrálního nervového systému, zejména při dlouhodobém podávání.
Rizika
Riziko sedace nebo ospalosti, což může ovlivnit schopnost koncentrace. U citlivých jedinců možnost alergické reakce na prometazin nebo mátovou složku.
Kontraindikace
Přecitlivělost na prometazin nebo jiné složky sirupu. Nevhodné pro děti mladší než 17 let nebo osoby s poruchami centrálního nervového systému.
Topické nosní steroidy
- Potlačení zánětu nosní sliznice
- Redukují buněčnou infiltraci a produkci sekundárních mediátorů
- Snižují otok sliznice i hypersekreci.
- Ovlivňují tak všechny příznaky rýmy, méně obturaci.
- Nástup účinku je pomalý – několik dnů až týdnů.
- Podávají se dlouhodobě profylakticky pacientům s trvalými obtížemi, po stabilizaci onemocnění v nejnižší dávce, která udrží příznaky pod kontrolou. Nosní steroidy nemají bezprostřední úlevový efekt, a symptomatické podávání je proto nevhodné.
Kromony
- Stabilizátory membrány žírných buněk
- Protizánětlivý efekt je slabší než u topických steroidů.
- Podávají se profylakticky, lokálně do nosu nebo očí.
- Nevýhodou je nutnost časté aplikace (4–6× denně) a z ní vyplývající špatná compliance pacientů.
- Používají se profylakticky u dobře spolupracujících pacientů, často u dětí.