nemoci-sympt/DERMATOLOGIE/rany/42-oplachy-obklady
Tento recept popisuje přípravu roztoku pro irigaci, který obsahuje několik složek s protizánětlivými, antiseptickými a zklidňujícími účinky. Roztok je určen k vnějšímu použití. Analyzujme jednotlivé složky a jejich indikace:
Analýza složek a indikace
Bylinný desinfekční roztok
1. Macerati althaeae (macerát z proskurníku lékařského) - 20,0 gÚčinky: Proskurník lékařský (Althaea officinalis) obsahuje slizy, které mají zklidňující a protizánětlivé účinky na pokožku a sliznice. Používá se při léčbě podráždění kůže, zánětů a suchých sliznic.Mechanismus: Slizovité látky z proskurníku vytvářejí ochranný film na povrchu pokožky a sliznic, čímž snižují podráždění a podporují hojení.2. Acidi borici (kyselina boritá) - 5,0 gÚčinky: Kyselina boritá je mírné antiseptikum a má také protiplísňové vlastnosti. Používá se k dezinfekci pokožky a sliznic, zejména při drobných zánětech nebo infekcích.Mechanismus: Kyselina boritá působí jako slabé antiseptikum, které zabraňuje růstu bakterií a plísní, čímž podporuje čištění a hojení podrážděné tkáně.3. Infusi chamomillae (nálev z heřmánku) - 3/25Účinky: Heřmánek (Matricaria chamomilla) má protizánětlivé, antiseptické a zklidňující účinky. Často se používá při podráždění pokožky a sliznic, při drobných zánětech nebo alergických reakcích.Mechanismus: Obsahuje flavonoidy (např. apigenin) a silice, které mají protizánětlivé a antibakteriální účinky, což z něj činí účinný prostředek k uklidnění a léčbě zánětů.4. Infusi salviae (nálev ze šalvěje) 4,5% - 60,0 gÚčinky: Šalvěj (Salvia officinalis) má silné antiseptické, protizánětlivé a stahující účinky. Pomáhá při léčbě infekcí a zánětů pokožky a sliznic.Mechanismus: Šalvěj obsahuje třísloviny a silice, které mají antiseptický účinek a stahující vlastnosti, což přispívá k redukci zánětu a k podpoře hojení.5. Pulvis conservans (konzervační prášek) - q.s. (quantum satis, tj. dostatečné množství)Účinky: Přidává se pro konzervaci roztoku a prevenci mikrobiální kontaminace, což prodlužuje dobu použitelnosti přípravku.Celkové účinky roztoku a indikace
Protizánětlivý a zklidňující účinek: Kombinace proskurníku a heřmánku poskytuje zklidňující a protizánětlivý účinek, který je vhodný při podráždění nebo zánětech kůže a sliznic.Antiseptické vlastnosti: Šalvěj a kyselina boritá přispívají k dezinfekci a prevenci infekcí v postižené oblasti.Ochrana a hydratace: Macerát z proskurníku vytváří na povrchu pokožky a sliznic ochranný film, který snižuje podráždění a podporuje regeneraci tkáně.IndikaceIrigace: Roztok je určen k irigaci (výplachům) při zánětlivých nebo podrážděných stavech sliznic, jako jsou vaginální nebo anální záněty, nebo pro hygienické ošetření po chirurgických zákrocích či poraněních.Léčba drobných infekcí: Používá se také při drobných infekcích kůže a sliznic, kde je potřeba antiseptického a protizánětlivého účinku.Dávkování a použitíExterní použití: Roztok se aplikuje externě na postiženou oblast pomocí irigátoru nebo jiné vhodné metody. Doporučuje se použití několikrát denně podle potřeby a pokynů lékaře.
Rizika a kontraindikace
Možná rizika: Při dlouhodobém používání kyseliny borité existuje riziko toxicity, zejména pokud by byla aplikována na otevřené rány nebo byla omylem požitá.Kontraindikace: Nevhodné pro osoby s alergií na některou ze složek, především heřmánek nebo šalvěj. Nedoporučuje se použití na otevřené rány bez lékařského doporučení.Tento roztok je tedy určen především k léčbě zánětlivých a infekčních stavů kůže a sliznic, kde poskytuje protizánětlivý, antiseptický a zklidňující účinek.
Roztok s manganistanem draselným
- Rp.:
- Kalii permanganici..................10.0 (potassium permanganate)
- M.f. sol.
- D.S. Rozpustit několik granulí ve vodě tak, aby vznikl světle růžový roztok, a omývat postižená místa (např. vředy) každý den.
Účinky a použití
Manganistan draselný má silné antiseptické a dezinfekční vlastnosti. Používá se při omývání a koupelích infikovaných nebo zanícených oblastí, jako jsou vředy nebo povrchové rány, s cílem zabránit infekci a podpořit hojení.
Indikace
Použití při kožních infekcích, povrchových zánětech nebo vředech.
Výhody
Efektivně dezinfikuje a čistí postižená místa, což pomáhá zabránit dalšímu šíření infekce.
Nevýhody
Při nesprávném ředění nebo nadměrném používání může způsobit podráždění nebo poškození kůže.
Rizika
Možnost podráždění pokožky nebo chemického popálení při vyšší koncentraci. Dlouhodobé používání může vést k vysušení kůže.
Kontraindikace
Přecitlivělost na manganistan draselný. Nevhodné pro použití na hluboké nebo rozsáhlé otevřené rány.
Kalium iodati roztok
- Nebo Lugolův roztok
- Namočit v tom obvaz a dát jako obklad na ránu - pozor na absorbci jodu a celkovou možnou dávku
Oplachy a laváže rány
- Indikovány zejména při převazech nekrotických, infikovaných a povleklých ran
- Výplach rány napomáhá čištění rány odplavením
- Zbytků ranného sekretu, povlaků, nekroticke tkáně, hnisu
- Krevních srazenin, toxinů nebo zbytku bakteriálního biofirmu.
- Oplachem kolonizované chronické rány se snažíme zmenšit stávající mikrobiální osídlení.
- Dekontaminací rány se zkracuje doba jejího hojení.
- Některé roztoky redukují i tvorbu biofilmu na spodině chronického defektu.
- Výplach rány podporuje prokrvení spodiny rány a následnou granulaci a epitelizaci.
Většině ran nevadí teplé oplachy čistou vodou
- Koupele s řapíkem či heřmánkem nebo koupele se super-oxidovaným roztokem (např. Actimaris®, DebriEcasan®, Microdacyn 60®
Roztok s rivanolem
- Rp.:
- Rivanoli (Aethacridini lact.)..................1,0
- Talci
- Zinci oxyd
- Glyceroli......................................aa 15,0
- M.D.S. K zevnímu použití na pokožku
Rivanol má antiseptické vlastnosti, vhodný pro ošetření infikovaných ran.Indikace:
Ošetření infikovaných ran a dermatitid.Nevýhody:
Může způsobit podráždění u citlivých jedinců.Kontraindikace:
Přecitlivělost na složky přípravku.Tímto jsou zpracovány všechny receptury z obrázku dle zadaného formátu a požadavků.