Magnolie
Magnólie
- Květy magnolií jsou léčivé a jedlé
- Krásně křupavé a hořké
- Některé mají zázvorový ocásek.
- Můžete je dát do salátu, naložit ala zázvor do sushi, přidat do medu, octa, zelí, řepného kvasu nebo kimči.
- čaj ze sušených, případně oxidovaných, plátků.
- Navíc se dá připravit i z ovadlých a na zem spadlých květů.
- K léčení se používá kůra stromu, která se usuší a nadrtí. Poté se připraví odvar, jenž chrání před úzkostí nebo stresem. Využívají se také listy, které obsahují spoustu látek, jež působí jako antioxidanty nebo projímadlo. Kromě čaje si můžete z jejich listů vyrobit například marinádu. Stačí si připravit sklenici, do ní hodit hrst listů a zasypat lžičkou soli. Poté nalijte teplý ocet s cukrem a po několika dnech můžete směs použít například do zeleninového guláše.
- Kůru můžete využít jako první pomoc při potížích s trávením. Kůru oškrabejte ze stromu, umyjte a osušte. Nakonec nadrťte a přidejte jednu lžičku do hrnku vroucí vody. Když nálev vychladne, přeceďte a pijte na bolavý žaludek. Pokud smícháte 1/4 hrnku jablečného octa se stejným množstvím vody, zahřejete a přidáte okvětní lístky, vytvoříte tonikum, které rozjasní pokožku. V ledničce ho navíc můžete uchovávat až jeden týden.
- Poslední výzkumy ukazují, že pomocí magnolie můžete zmírnit astma. Ti, kteří na něj musí brát kortikosteroidy, vykázali v průzkumech velké zlepšení, když dostávali preparát Saiboku-to, který magnolii obsahuje. Magnolie dokonce může pomoci vyčistit ústa a zbavit vás nepříjemného zápachu.
- bydlenisnu.cz/lecivy-strom-s-nadhernymi-kvety-bude-sluset-i-vasi-zahrade-ucinky-magnolie-jiste-ocenite/
- Květy šácholanu neboli magnolie zklidňují pocuchané nervy, pomáhají s nespavostí a také snižují krevní tlak.
- Šácholan zahradní (magnolia officinalis) je strom s exotickými velkými listy a překrásnými květy s prodlouženým lůžkem. Magnolie má asi čtyřicet druhů a všechny jsou léčivé.
- Léčivé působení mají květy, listy i kůra. Květy sbíráme na jaře, listy a kůru od jara do podzimu.
- Květy jsou zdrojem silice, lignanoidů. V listech najdeme silice, fenolické látky, cineol, citral, rutin, alkaloidy jako magnolin a magnolamin a seskviterpeny. Kůra obsahuje magnoflorin.
- Květy magnolie obsahují lignanoidy, které mají významné anxiolytické (proti úzkostem), antioxidační a protizánětlivé účinky. Dále vykazují schopnost posílení činnosti mozku a zlepšení paměti. Dále působí především jako jemné hypotensivum – přípravek snižující krevní tlak. Proto je výborným přírodním doplňkem na prevenci i samotnou léčbu anginy pectoris a mozkových příhod. Tonikum z květů uklidňuje různé kožní záněty a má příjemný kosmetický efekt na pokožku, zvlášť pak v oblasti obličeje.
- Kůru můžeme s úspěchem používat jako přírodní analgetikum (lék proti bolesti) a na snížení horečky.
Magnolie je velice rozšířená v Číně, kde se již tisíce let používá jako doplněk tradiční čínské medicíny. Za nejúčinnější považují tamní odborníci kůru magnolie lékařské (Magnolia officialis), která se zbavuje větví a stonků za účelem výroby doplňků stravy. Někdy se používají také listy a květy. Právě kůra je zodpovědná za léčivé vlastnosti magnólie, a to díky přítomnosti dvou neolignanů – magnololu a honokiolu.
Neolignany jsou typem polyfenolových mikroživin v rostlinách a jsou vysoce ceněny pro své antioxidační vlastnosti. Předpokládá se však, že mají celou řadu dalších zdraví prospěšných účinků. Mezi stavy, k jejichž léčbě se kůra magnolie tradičně používá, patří:
astma,úzkost,deprese,žaludeční potíže,záněty.Kromě neolignanů bylo ze stromu izolováno více než 200 chemických sloučenin, jež byly v posledních letech intenzivně studovány pro své protizánětlivé, protirakovinné, antimikrobiální a antioxidační účinky. Přesné mechanismy, kterými izolované sloučeniny přispívají k těmto účinkům, se však stále zkoumají. [3, 4, 5]Polyfenoly, které se nacházejí v kůře magnólie, již byly navrženy jako potenciální terapie v boji proti vedlejším účinkům oxidačního stresu a zánětu.
Na základě výzkumu na myších se vědci domnívají, že honokiol může pomáhat v boji proti stárnutí tím, že zvyšuje antioxidační enzymy a snižuje hladinu metan-dikarboxylového aldehydu. Ukázalo se, že dobře účinný je honokiol v případě zánětu mozku a míchy. Za to částečně vděčí své schopnosti procházet hematoencefalickou bariéru. Z toho důvodu má magnolie potenciál jako terapeutický prostředek pro léčbu Alzheimerovy choroby.
Kromě toho se tato rostlina ukázala jako vhodný pomocník pacientů s onemocněním diabetes mellitus. Má totiž pozitivní vliv na vysokou hladinu cukru v krvi. Nicméně je stále zapotřebí dalšího výzkumu u lidí. [6, 7, 8]
Má protinádorové účinkyStejně tak je třeba prozkoumat ještě její protinádorové účinky. Už teď ale některé studie týkající se honokiolu podporují využití tohoto polyfenolu obsaženého v kůře magnólie jako léčebného prostředku pro léčbu a prevenci rakoviny.Jedním ze způsobů, jak může honokiol bojovat proti rakovině, je pomoc při regulaci buněčných signálních drah. Vzhledem k tomu, že rakovina je onemocnění charakterizované abnormálním dělením a růstem buněk, ukazuje se schopnost regulovat signální dráhy jako prospěšná. Podle studie z roku 2019 vykazuje honokiol potenciál zabraňovat růstu nádoru v prsu, tlustém střevě, játrech a kůži. Pomáhá rovněž zvyšovat účinnost jiných protinádorových a radiačních léků.
Jako nápomocný se v boji proti rakovině ukazuje také magnolol. Studie ve zkumavkách ukázaly, že má schopnost potlačovat růst buněk rakoviny plic. [9, 10]
Zmírňuje stres a úzkostExtrakt z kůry magnólie má ochranné účinky proti mnoha neurologickým stavům. Kromě zmíněné Alzheimerovy poruchy působí pozitivně například proti stresu, úzkosti, poruchám nálad a depresi. Podle zahraniční studie měla konzumace 500 mg extraktu denně významný vliv na snížení hladiny stresového hormonu kortizolu a zlepšení nálady. Použité doplňky stravy však obsahovaly i jiné sloučeniny, proto nelze účinky přičítat pouze magnolii jako takové.
Vědci, kteří zkoumali vliv kůry magnolie na hlodavce, pak přišli se zjištěním, že směs honokiolu a magnololu způsobila účinky podobné antidepresivům. Měla rovněž pozitivní vliv na hladinu serotoninu v mozku a snížení kortikosteronu v krvi. [11, 12]
Může zlepšit kvalitu spánkuMagnolie by mohla představovat řešení také pro ty, kteří se snaží navodit lepší spánek. Ukázalo se totiž, že polyfenoly obsažené v její kůře účinně pomáhají proti nespavosti a podporují kvalitu spánku jako takovou. Zkrátit by rovněž mohly dobu potřebnou k usnutí a urychlit nástup REM a non-REM fáze spánku. Stejný účinek by na spánek měl mít také honokiol. [13, 14]
Zlepšuje příznaky menopauzyMagnolie by mohla být nápomocná také u žen, které prochází menopauzou, a to díky jejím blahodárným vlivům na spánek a náladu. U žen, které si prochází klimakteriem, došlo díky doplňku z kůry magnolie v kombinaci s hořčíkem k výraznému zlepšení nespavosti, úzkosti, nálady a podrážděnosti. [15]
Jak užívat magnolii?V tradiční čínské medicíně se kůra magnolie často sbírá tak, že se oloupe nebo odřízne ze stromu. Následně projde procesem sušení a vaření, čímž z ní vznikne tinktura určená k perorálnímu užití. Extrakt z magnolie je dnes ale samozřejmě také snadno dostupný ve formě tablet, které nalezneme v mnoha internetových i kamenných obchodech.
Co se týče dávkování. V současné době neexistuje žádné oficiální doporučení. Pokud se však magnolii rozhodnete užívat, pečlivě si přečtěte návod konkrétního výrobce. Ideálně byste se před užíváním doplňku měli poradit se svým lékařem, zejména za předpokladu, že v současné době užíváte jiné doplňky stravy nebo léky. Nevhodný by mohl být například v kombinaci s léky na spaní. [16]
Vedlejší účinky magnoliePodle celkem 44 článků z roku 2018 je látky obsažené v magnolii možné bezpečně užívat. Studie ve zkumavkách i na živých organismech navíc prokázaly, že magnolie nemá žádné mutagenní ani toxické vlastnosti. Existuje tedy jen nízké riziko, že by kůra magnolie způsobila genetické mutace. Je ji ale samozřejmě nutné užívat zodpovědně. [17]
Jak na pěstování magnolie?Pokud něco magnolie skutečně vyžaduje, je to výživná zem a dostatečně slunné místo, které je současně chráněné před severním větrem. Co se týče zeminy, ta by měla být dobře propustná, vlhká a mírně kyselá. Magnolie nesnese vápno. Před její výsadbou je nutné smíchat půdu s rašelinou či kompostem. Rostlinu se nedoporučuje vysazovat na nejteplejším místě zahrady. V opačném případě hrozí, že naraší brzy a její květy spálí mráz.
Pokud chcete zamezit velkým odparům vody, nasypte kolem vysazeného exempláře mulč, jehož vrstva udrží půdu kyprou a svěží. V zimě navíc zabraňuje proniknutí mrazu příliš hluboko. Pozor je třeba dávat také na obdělávání půdy v oblasti kořenů. Ty bývají u magnolií mělce rozprostřené, a tak jim tato činnost může uškodit.
Magnolii je ideální zasadit na jaře během března či dubna, anebo na podzim do prvních mrazíků. Dobrou zprávou je, že v našich podmínkách je zpravidla plně mrazuvzdorná a dobře snáší také znečištěné městské klima. Vzhledem k tomu, že magnolie rostou pomalu, doporučuje se kupovat již vzrostlé jedince, tedy za předpokladu, že se chcete brzy těšit ze záplavy květů. Ještě před vysazením si dobře promyslete stanoviště, na které rostlinu umístíte. Nesnáší totiž přesazování. Z praktického hlediska se magnolie nehodí do blízkosti skalek, vřesovišť a jezírek, kde by dělala problém kvůli opadávajícím květům a listům.
Co se týče přihnojování, provádí se v průběhu vegetace, a to jak vícesložkovými hnojivy, tak hnojivy přírodními. Stejně jako u zálivky platí, všeho s mírou. V opačném případě hrozí, že porušíte mělce rozprostřené kořeny. [18]
Jak pěstovat magnolii ze semene?Většina zahrádkářů dává přednost výsadbě vzrostlých sazenic, které se prodávají kontejnerované a prokořeněné, díky čemuž se dají sázet v průběhu celé vegetace. To nicméně neznamená, že magnolii nelze pěstovat od semene. Nejedná se však o úplně jednoduchou činnost. Neusnadňují ji navíc ani naše podmínky. Vyžaduje proto značnou dávku trpělivosti.
Lidé se často mylně domnívají, že stačí sebrat a vysadit napadaná semena, úspěchu se ale zpravidla nedočkají. Pokud se k pěstování magnolie ze semene chcete skutečně odhodlat, musíte mít k dispozici zralá semena, která sama vypadávají ze šištic. Ty na dva měsíce uložte na teplé a vlhké místo a následně vydrhněte teplou vodou a pískem, dokud neodstraníte jejich dužnatý obal. Čistá semena pak nechte do jara stratifikovat ve vlhkém perlitu a písku, který umístíte do mikrotenového sáčku anebo případně do chladničky. Tak či onak, teplota by se měla pohybovat kolem 4 °C. Důležité je, aby vám semena za žádných okolností nevyschla.
Připravená semena se doporučuje vysévat v dubnu či květnu, a to nejlépe do lehčí prohřáté půdy v pařeništi nebo ve studeném skleníku. Vysadit je však lze i do truhlíku za okny. Následně semena vzcházejí nepravidelně v průběhu několika týdnu. Semenáčky důkladně chraňte před ostrým sluncem, půdu v jejich okolí udržujte vlhkou, nikoli však přemokřenou, a jednou za čas rostliny lehce přihnojte. První zimu pak magnolii rozhodně nenechávejte přezimovat venku. Zvolte raději chladnější místo, kde nehrozí, že přemrzne.
Jak rozmnožit magnolii?Poměrně jednoduchý způsob množení představuje tradiční hřížení, které se zpravidla provádí během srpna a září. Výhonek je nutné obloukovitě zahrnout do připravené půdy, a to takovým způsobem, aby jeho vrchol směřoval nahoru, tedy ven z půdy. Doporučuje se v ohybu poranit výhon naříznutím a následně dobře zajistit, aby nedošlo k jeho uvolnění. Celý proces trvá zhruba dva roky.
Dalším způsobem je řízkování. V případě magnolie se řízek získává ze speciálně založených matečnic, které se pěstují ve sklenicích či fóliovnících a přirychlují se. Řízky je nutné odebírat vždy z mladých a dobře živených rostlin, u nichž jsou patrné nové přírůstky. Množárnu je pak ideální umístit do skleníku nebo pařeniště.
Pokud jde o to, jaký je postup, tak jednoduchý. V červenci nebo v srpnu odřízněte polovyzrálé a ideálně vrcholové větvičky, které mají 2-3 listy. Sporní část oboustranně podélně seřízněte a naneste také pudrový stimulátor obsahující 1 nebo 2 % IBA. Následně řízky píchněte do truhlíků se směsí rašeliny a písku v poměru 3:1, těsně uzavřete fólií a zastiňte je. [19, 20]
Jak zazimovat magnolii?Magnolie patří mezi rostliny, které jsou plně mrazuvzdorné, i tak je nicméně dobré mladší stromky a keře v zimě ochránit čerstvě přihrnutým mulčem. Kromě toho pěstitelé doporučují zaměřit se také na pupeny květů, které nejsou příliš odolné před jarními mrazíky. Jejich ochranu zajistíte například netkaným textilem, kterým rostlinu obalíte.
Škůdci a nemociJednou z výhod pěstování magnolie je, že je poměrně dobře odolná proti škůdcům a chorobám. Zvládá také mírně znečištěné městské ovzduší. Co tyto rostliny ve větším měřítku ohrožuje, je obvykle chloróza, jejímž vlivem mají listy na jaře nažloutlý odstín. Za tímto problémem je třeba hledat nedostatek železa v půdě a naopak nadbytek vápníku.
V případě, že magnolie onemocní, je nutné sáhnout po hnojivu určeném přímo pro tyto rostliny. Ideální je pustit se do hnojení půdy organickými sloučeninami železa, které se nachází například v některých kapalných hnojivech nebo také hnojivech určených přímo pro kvetoucí okrasné dřeviny. Nejlepší je aplikovat látku přímo na list a tuto činnost ve dvoutýdenních intervalech opakovat, dokud listy opět nezezelenají. Dbejte na to, aby nanášení hnojiva neprobíhalo za přímého slunce. Ideální je pro to šero či zatažená obloha.
Za předpokladu, že vaši rostlinu napadnou houby, aplikujte fungicidní postřik. Počítejte také s tím, že si na magnolii mohou začít pochutnávat housenky či jiný druh hmyzu. [21]
Co je magnolie?Jaké jsou zdravotní benefity magnolie?Jak pěstovat magnolii?Jací škůdci magnolii ohrožují?Zdroje: healthline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, rhs.org.uk
Https://zdravi.euro.cz/clanky/magnolie-pestovani-ucinky-na-zdravi/
Magnolia obsahuje unikátní silice, rutin, flavonové glykosidy a řadu speciálních alkaloidů. Prospěšné vlastnosti této rostliny jsou již dlouho využívány pro zdravotní účely. Tinktura z květu magnólie je doporučována lidovým léčitelstvím jako spolehlivou profylaktikum při vysokém krevním tlaku a proti astmatu. Výjimečné antiseptické vlastnosti magnólie pomáhají v boji proti bakteriím způsobujícím kazy.
Magnolie se v lidovém léčitelství začala hojně využívat ve srovnání s jinými léčivými rostlinami teprve nedávno, ale již několik staletí se osvědčila v boji proti mnoha nemocem. Podrobnější studium tohoto léčivého keře odhalilo mnoho užitečných látek, které určují jeho léčivé vlastnosti.Listy rostliny jsou bohaté na silice, glykosidy, různé minerály. Obsahují také rutin a alkaloidy jako magnolin a magnolamin. Esenciální oleje se nacházejí také v květech rostliny.Jeho plody jsou také vysoce ceněny pro vysoký obsah mastných olejů, skládajících se z celého komplexu nenasycených kyselin: arašídové, linolenové, olejové, palmitové, stearové, myristové. Kůra obsahuje hodně magnoflorinu, z kořenů se izolují užitečné látky candicin a salicifolin. Pro léčebné účely se sbírají listy, květy a kůra stromu.V lidovém léčitelství se zpravidla používá tekutý extrakt z této léčivé rostliny, který má výrazný hypotenzní účinek. S jeho pomocí můžete stabilizovat krevní tlak a také výrazně snížit bolest srdce a obnovit normální srdeční tep. Již více než tucet let se v raných stádiích chronické hypertenze používají speciální alkoholové extrakty z magnólie, které mohou výrazně zlepšit pohodu pacienta.
Tinktura: 2 čajové lžičky drcených semen zalijte jednou sklenicí ethylalkoholu (70%). Po 10 dnech infuze na teplém místě můžete zahájit měsíční léčbu. Chcete-li to provést, vezměte 30 kapek tinktury v procesu jídla alespoň třikrát denně. Navíc lze takovou tinkturu doporučit jako zevní prostředek k potírání těla při revmatismu.
list magnólie. Listy magnólie obsahují soli železa, hořčík, draslík, silice, rutin, flavonoidy, alkaloidy, glykosidy. Před použitím je třeba listy důkladně vysušit na vzduchu ve stínu. Měly by být skladovány v dobře uzavřených nádobách, které jsou umístěny na suchém místě.
Ovoce magnólie. V lidovém léčitelství se plody magnólie často používají při onemocněních trávicího ústrojí a také jako účinný lék na revmatismus.květy magnólie. Hlavním účelem léků založených na květech této rostliny je normalizovat tlak a zlepšit pohodu. Esenciální olej obsažený v květech magnólie se úspěšně používá v kosmetologii k rychlému posílení vlasů.
Kůrová magnólie. Právě kůra magnólie je výborná při zimnici a horečce. Kromě toho má tonizující účinek při gastritidě, kolitidě a myasthenia gravis. Kůra této rostliny se také často používá jako stimulant s poměrně slabou pracovní aktivitou.
Rostlina je široce používána ve farmakologii, její různé části jsou součástí mnoha tonických, stimulačních a posilujících léků. Léky na jeho základě mohou snížit bolest v srdeční oblasti a zpomalit srdeční frekvenci. Navíc snižují krevní tlak, což následně vede ke zlepšení celkového stavu celého organismu.
Lidové léčitelství v mnoha zemích světa uvádí tinkturu z listů magnólie grandiflora jako účinné antihypertenzivum, které má antispasmodický účinek na lidské hladké svaly. Mimo jiné bude použití takové tinktury užitečné v počátečních stádiích hypertenze. Čínští léčitelé již dlouho používali kůru stromu k léčbě gastritidy, myasthenia gravis, spastické kolitidy a porodních problémů.Rostlina má dobrý antiseptický účinek a je schopna ničit mikroby, které způsobují kaz, spolehlivě chrání ústní dutinu před zánětem. Tinktury z této léčivé rostliny jsou odedávna doporučovány k prevenci astmatu, normalizaci krevního tlaku a odstranění revmatických bolestí. Používaly se také jako antipyretikum při horečce. Stojí za zmínku, že studium prospěšných vlastností tohoto úžasného stromu dodnes nekončí oficiální vědou.
Tinktura: semena, kůra a plody stromu musí být dvacet dní na alkoholu, poté filtrovány a užívány 4krát denně 10-20 kapek tinktury (zředěné vodou) jako antifebrilní a srdeční tonikum. Takovou tinkturu v kombinaci s jinými bylinami lze použít zevně při revmatismu.
MAGNÓLIOVÝ OLEJEsenciální olej se získává z květů a listů stromu parní destilací. Technologie výroby není tak jednoduchá, takže výrobek je drahý. Oleje z magnólie jsou přitom nezvykle jemné, lehké a voňavé. Je nepostradatelnou součástí drahých nádherných parfémů.
Olej je hojně využíván v lidovém léčitelství k potírání onemocnění dýchacích cest, je účinný ve formě inhalace při nachlazení a silném kašli. Používáte-li olej při masáži, pomáhá zmírňovatprojevy revmatismu a snižuje bolesti kloubů. Díky svému příznivému účinku na pokožku je tato droga součástí přípravy mnoha tonických krémů a pleťových vod.
Pomáhá účinně se vyrovnat s akné, odstraňuje pigmentaci pokožky, odstraňuje tmavé skvrny na obličeji a odstraňuje záněty. Někteří odborníci zaznamenávají příjemnou tonizující vůni magnóliového oleje, která pomáhá uvolnit tělo a nervový systém.SEMENA MAGNÓLIESemena magnólie jsou poměrně běžným léčivým přípravkem. Dříve je s úspěchem používali čínští lidoví léčitelé k léčbě pacientů s plicními chorobami a také k posílení srdce. Ze semen této léčivé rostliny se vyrábí tinktura, která příznivě působí na lidský organismus při horečce, dokáže také tonizovat srdeční činnost. Zevně lze takový prostředek použít na tření s revmatismem.
EXTRAKT Z MAGNÓLIEExtrahuje se ze semen, kůry nebo listů této léčivé rostliny. Extrakt je nepostradatelnou součástí různých produktů péče o pleť a vlasy. V lidovém léčitelství se používá k léčbě hypertenze v raných stádiích. Tento léčivý přípravek pomáhá snižovat krevní tlak, zmírňovat bolesti srdce a zpomalovat srdeční tep, rozšiřovat periferní cévy.
Zlepšení práce srdce po použití extraktu z magnólie je způsobeno přítomností esenciálního oleje, alkaloidů a některých minerálů užitečných pro lidské tělo. Mnoho odborníkůzaznamenalo pozitivní dopad tohoto nástroje na celkovou pohodu a lidský imunitní systém, ačkoli druhý předpoklad nebyl oficiálně potvrzen.
Ne každý ovšem tuší, že magnólie jsou i léčivé. Ze sušené kůry této dřeviny obsahující ve východní Asii velmi dobře známé a v lidovém léčitelství oblíbené látky saiboku-to a hange-koboku-to se připravuje odvar. Po celá staletí platí za mírný uklidňující prostředek, ale používá se i při léčbě astmatu. Úplně poprvé se s popisem účinku těchto látek setkáváme v díle Shennong Bencao Jing vydaném asi 100 let před naším letopočtem.Odkud se vůbec magnólie vzaly?První zástupce rodu Magnolia lze vystopovat až do období křídy. Existuje řada důkazů, že předkové dnešních magnólií byli současníky dinosaurů. To už je úctyhodný rodokmen! V současné době je jejich pravým domovem především mírné až tropické pásmo oblastí Nového světa a jihovýchodní Asie. V Evropě patří mezi vítané hosty a ozdobu parků a zahrad. Rod je latinsky pojmenován po francouzském botanikovi Pierre Magnolovi. České jméno "šácholan" vymysleli bratři Preslové - "šách" znamená šiška a plody šácholanů se šiškám podobají.
Do rodu Magnolia patří kolem 210 druhů dřevin, z nichž v Asii (od Himálají po Čínu, Japonsko, Tchajwan a Malajsii a v jižní Indii) rostou asi dvě třetiny, zbylé druhy jsou americké. Asijské magnólie zpravidla kvetou dříve než nasadí listy, takže si pohled na jejich květy můžeme dosyta vychutnat. Americké druhy mírného pásma jsou většinou stromovité a kvetou až po olistění, což způsobuje, že jejich květy tolik nevynikají. U nás magnólie dorůstají do výšky 4 až 6 metrů a rozkvétají zpravidla na přelomu dubna a května.
A jak je to s tou léčivostí?Farmakologicky nejvýznamnějšími obsaženými látkami jsou - řečí moderních vědců - honokiol a magnolol, dva izomerní dihydroxy-diallyl- bifenyly ze skupiny lignanů. Jejich anxiolytický účinek je srovnatelný s účinky benzodiazepinů. Až na to, že nemají jejich nežádoucí účinky jako např. deprese a amnézie a při jejich podávání nevzniká závislost. Další skvělá zpráva: obě látky vykazují silné antioxidační účinky a lze předpokládat, že by mohly napomáhat při boji proti stárnutí lidského mozku. Vědecký výzkum v této oblasti je stále na samém počátku, je možné, že nás magnólie ještě ledasčím překvapí. A podle všeho jedině příjemně.Firma Energy připravila vysoce koncentrovaný bylinný doplněk stravy Relaxin, který výtažky z kůry magnólie obsahuje v unikátní kombinaci s extraktem z kořene kudzu. Máte-li pocit, že na Vás až příliš silně doléhá hektické životní tempo, ale ani za nic byste nepolkli prášek, je tento bioinformační přípravek možná přesně tím, co hledáte. Relaxin můžete užívat bez obav. Přírodní cestou a bez vedlejších účinků (téměř stejně jako samotný pohled na kvetoucí magnólie) Vám pomůže uvolnit psychické napětí a nastolit tolik žádoucí rovnováhu.
https://www.energieprirody.cz/blog/magnolie-vic-nez--jen--krasa/
K léčení se používá kůra stromu, která se usuší a nadrtí. Poté se připraví odvar, jenž chrání před úzkostí nebo stresem. Využívají se také listy, které obsahují spoustu látek, jež působí jako antioxidanty nebo projímadlo. Kromě čaje si můžete z jejich listů vyrobit například marinádu. Stačí si připravit sklenici, do ní hodit hrst listů a zasypat lžičkou soli. Poté nalijte teplý ocet s cukrem a po několika dnech můžete směs použít například do zeleninového guláše.
Kůru můžete využít jako první pomoc při potížích s trávením. Kůru oškrabejte ze stromu, umyjte a osušte. Nakonec nadrťte a přidejte jednu lžičku do hrnku vroucí vody. Když nálev vychladne, přeceďte a pijte na bolavý žaludek. Pokud smícháte 1/4 hrnku jablečného octa se stejným množstvím vody, zahřejete a přidáte okvětní lístky, vytvoříte tonikum, které rozjasní pokožku. V ledničce ho navíc můžete uchovávat až jeden týden.
Https://bydlenisnu.cz/lecivy-strom-s-nadhernymi-kvety-bude-sluset-i-vasi-zahrade-ucinky-magnolie-jiste-ocenite/