Screeningové testy na celiakii
A) Celá populace
Výskyt tohoto onemocnění a aosicovaných chorob je tak vysoké, že se někdy uvažuje o skríningu celé populace.Celiakie splňuje pět kritérií WHO, která skutečně k celopopulačnímu skríningu opravňují:
- 1. časná diagnostika obtížná
- 2. celková prevalence dosahuje 1 %, pojí se s vysokou nemocností
- 3. dostupné skríningové testy jsou vysoce senzitivní a specifické
- 4. léčba onemocnění (bezlepková dieta) je také dobře dostupná
- 5. nepoznaná celiakie, zvyšuje se riziko život ohrožujících komplikací [14]
K běžnému screeningu se užívají imunologické testy, které jsou však pozitivní pouze v případě propuknutí choroby a její aktivity. Vzhledem k tomu, že choroba může propuknout kdykoliv během žitova, není zatím znám vhodný věk pro skríning a ani to, zda je potřeba periodicky skríning opakovat k vyloučení pozdního nástupu onemocnění. [15]
Právě ke skríningu lze využít vysokou senzitivitu gnetických testů, které nejsou nijak ovlivněny aktuálním zdravotním stavem a mohou sloužit k záchytu jedinců se zvýšeným rizikem vzniku celiakie v průběhu života a u nich v případě podezření na celiakii nebo zhoršení zdravotního stavu jim provádět cílená ev. opakovaná serologická vyšetření.Současné genetické testy umí s 99% jistotou vyloučit vrozené riziko vzniku celiakie a díky zavádění mikročipové technologie již i za relativně přijatelnou cenu. Genetické testy se tak stávají i finančně dostupné i široké veřejnosti.
Současný epidemiologickým přístup k diagnostice celiakie je stále založen pouze vyhledávání symptomatických pacientů s typickými nebo atypickými příznaky spojenými s celiakií. Stále tak uniká diagnóze celiakie a správné terapii asi 85-90% nemocných.
B) Nejbližší příbuzenstvo
pacientů / známých nositelů genetické dispozice 1. stupně (rodiče, sourozenci, děti) a 2. stupně (prarodiče, strýcové a tety), u něhož se nemoc zjistila.Příbuzní mívají i jen minimální nebo necharakteristické příznaky celiakie a její zjištění bývá velkým překvapením. U žen nemocných celiakií existuje větší pravděpodobnost, že její dítě bude trpět touto chorobou. [2]
C) Tvrdí-li kdokoliv, že jako dítě měl celiakii
a byl na bezlepkové stravě, je nyní již zdráv a mnoho let již konzumuje normální stravu obsahující lepek a žádné potíže nemá přesto, že je známo, že celiakie je nevyléčitelná. Toto má několik logických možných vysvětlení:- 1) U malých dětí se někdy doporučí bezlepková dieta, aniž by byly předem řádně vyšetřeny.
- Jedná se o případy s průjem po delší dobu, dítě nepřibývá na váze, špatně jí a neprospívá. Po několika týdnech dodržování diety může dojít k podstatnému zlepšení zdravotního stavu do normálu a žádné potíže se již nedostaví. Pak se celá situace vysvětluje tak, že dítě mělo celiakii. I když tato dieta pomůže, rozhodně to ještě neznamená, že potíže zavinila právě celiakie. [2]
- Typicky se jedná o skupinu dětských pacientů do 2 let věku. Tito nemocní mohou mít obdobné zánětlivé změny střevní sliznice způsobeny i jinou noxou než lepkem (oportunní virové či bakteriální střevní infekce, alergií na bílkovinu kravského mléka nebo imunodeficienci). Jde tedy o afekce zasahující do přirozeného mechanizmu střevní slizniční bariéry. Přestože tito nemocní profitují na bezlepkové dietě a dochází u nich k normalizaci hladiny autoprotilátek, indikujeme u nich novou zátěž lepkem (expoziční test) s časovým odstupem.
- Diagnózu celiakie po reexpozici lepkem potvrzuje opětovná pozitivita autoprotilátek a další biopsie sliznice tenkého střeva není striktně požadována.[13]
- I v případě pozitivity serologických testů má genetické vyšetření své opodstatnění při diferenciální diagnóze střevních onemocnění.
- 2) Největší potíže u dětí s celiakií bývají do 3 let věku. Když se později vysadí bezlepková dieta, většina má už potíže jen minimální a pro celiakii často netypické. To ale zdaleka neznamená, že nemoc zmizela.
- Každý pacient by se proto měl zajímat, zda lékař správně stanovil jeho skutečnou diagnózu - a to zejména v případech, kdy po přechodnou dobu dodržovaná bezlepková dieta přinesla dobrý léčebný efekt. [2]
Pětileté sledování dodržování bezlepkové diety u edukovaných a jasně diagnostikovaných pacientů s němou celiakií (bez symptomů), serologickými testy diagnostikovanou celiakií, a u stejně starých pacientů s klinickými obtížemi, zjistilo u první skupiny ústup od diety až ve 30 %. [15]
Ke zmírnění sociálního a osobního dopadu tohoto onemocnění a ke zvýšení kvality života mnoha pacientů trpících celiakií je důležité zvýšit všeobecné povědomí o celiakii mezi veřejností i lékaři primární péče a častěji idnikovat vyšetření. [15]
D) Podezření na celiakii či nejasná diagnóza celiakie.
- Podmínkou řádné diagnostiky celiakie je vždy střevní biopsie v době, kdy byla střevní sliznice zatížena lepkem alespoň tři měsíce. Ke své újmě si někteří pacienti sami nasadí bezlepkovou dietu a potom jsou výsledky krve i biopsie zkreslené nebo dokonce negativní.
- Také se stává, že lékař nasadí bezlepkovou dietu i bez serologického vyšetření protilátek z krve a bez biopsie a po odeznění příznaků a zlepšení stavu se pacient vrátí k normální stravě, aniž by proběhla kontrola krevních testů nebo biopsie.
- V takovém případě má pacient smůlu.
- Jestliže celiakii má, pak ji nevyléčí po několikaměsíčním bezlepkovém stravování!!!
- Potíže se za určitou dobu vrátí a jeho zdravotní stav se může nenávratně poškodit.
- Jediná možnost je definitivně vyloučit nebo potvrdit celiakii a v případě pozitivity dodržovat přísnou bezlepkovou stravu celý život a chodit na pravidelné kontroly. [3]
- Proto je pouhé zkusmé nasazení bezlepkové diety bez definitivního potvrzení choroby všeobecně považováno za hrubou chybu.
- Genetické testy dávají možnost bez ohledu na stav střevní sliznice a hladiny protilátek u cca 50-60% populace vyloučit onemocnění celiakií s 99% jistotou.
E) Pacienti s diabetes mellutus 1. typu
- Z mnohých studií je známo, že celiakie je asociována s některými autoimunitními chorobami, nejsilněji s diabetem mellitem 1. typu.
- Všichni, kdo trpí diabetem mellitem 1. typu nebo I tzv. “late on set diabetu 1. typu”, by měli být vyšetřeni na celiakii.
- Celiakie se vyskytuje asi u 3-10% (severoameričtí běloši) a asi o 5% diabetiků 1. typu (děti v R) [1], 6-8% dospělých diabetiků 1. typu. [9]
- V současnosti ke skríningu diabetiků běžně slouží především serologické testy s nutností opakování v určitých intervalech i u negativních pacientů, tedy všech diabetiků.
- Vstupní genetické vyšetření by mohlo pomoci zacílit následné opakované serologické testy jen na cca 1/3 diabetiků 1. typu, kteří jsou skutečnými nositeli vrozených dispozic k onemocnění celiakií, snížit tak finanční náklady.
F) Osteoporóza
- S nevysvětlitelnou hyperparatyreózou
- S autoimunitními chorobami
- Diabetes mellitus 1. typu
- Chronický zánět štítné žlázy [8]
- Premenopauzální ženy a muži, kteří nedosáhli přiměřeného vrcholu kostní hmoty. [8]
G) Jiné autoimunní choroby
než DM1, které souvisí s častějším výskytem celiakie u nichž se předpokládá přítomnost dysregulace imunitního systému:- Autoimunní tyreoditidy [9]
- Hashimotova thyreoiditida
- Gravesova-Basedovova choroba [13]
- Juvenilní idiopatická artritida
- Revmatoidní artritidy [9] [45]
- Sjögrenův syndrom [9] [10]
- Autoimunní hepatitidy [9]
- IgA nefritidy a nefropatie [9] [10]
- Dermatomyositidy [10]
- Atopická onemocnění [10]
- Downova choroba [10]
- Maligní non-Hodgkinský lymfom, ale i adenokarcinomy [10] [13]
- Primární biliární cirhóza [10]
- Sklerotizující cholangitis [10]
- Nespecifické chronické střevní záněty [10]
- Turnerův syndrom [10]
- Autoimunní endokrinopatie [10]
- Revmatická onemocnění [10]
- Dermatitis herpetiformis Dühring (až u 80% celiaků) [13]
- Adisonnova nemoc [13]
- Sarkoidóza [45]
- Lymfocytární enterokolitida [45]
- Vaskulitida při Henoch-Schönleinově chorobě a sekundární vaskulitidy [45]
- Kolagenní a mikroskopická kolitida [13] [45]
H) Neobjasněné symptomy:
- Anemie z malabsorbce železa
- Nedostatek vit. B12
- Nedostatek k. listové
- Krvácení
- Hypoprotrombinémie
- Trombocytóza
- Hyposplenismus
- Osteopénie z malabsorpce vitaminu D a kalcia
- Osteomalácie
- Osteoporóza
- Zlomeniny dlouhých kostí či obratlů
- Zlomeniny v časném věku
- Artralgie
- Artritidy
- Malý vzrůst
- Snížení IGF-1
- Svlaová slabost
- Svalová atrofie
- Únavový syndrom
- Malnutrice
- Elektrolytové poruchy
- Periferní neuropatie s deficitem tiaminu a vitaminu B12
- Neznámé EEG změny
- Atrofie mozku
- Neznámá cerebrální kalcifikace
- Nejasné psychiatrické stavy
- Neobjasněná deprese
- Iritabilita
- Zhoršení školního prospěchu
- Epilepsie s okcipitálními kalcifikacemi [13]
- Terapii vzdorující colon irritabile
- Sekundární hyperparathyreoidismus
- Dermatitis herpetiformis Duhring
- Granulární IgA depozita
- Folikulární hyperkeratóza
- Poruchy metabolizmu vit. A
- Plešatost – alopecie
- Petechie
- Hypoprotrombinémie
- Trombocytopénie
- Hypoproteinémie
- Zvýšené AST, ALT
- Rekurentní bolesti břicha
- Hypoplázie skloviny
- Rekurentní aftózní stomatitis
- Zácpa
- Opožděné menarché
- Časněji se dostavuje menopauza
- Častější sekundární amenorea
- Častější výskyt potratů
- Oligospermie
- Neplodnost [19]
- Deficit sérového IgA
- Plicní hemosideróza [10] [45]